Souriau Connection Technology D38999/20WB4PA
D38999/20WB4PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WB4PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WB4PA.pdf
Availability of D38999/20WB4PA
QUANTITY
D38999/20WB4PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WB4PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WB4PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WB4PA
Related LinksD38999/, D38999/20WB4PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WB4PA Details Description
Related parts for D38999/20WB4PA
WIRE TIE 8.69" 50# SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR SNGL SC70-5 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 110 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN MALE M12 4POS RA PCB datasheet.pdf