TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WB99JE
D38999/20WB99JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WB99JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WB99JE.pdf
Availability of D38999/20WB99JE
QUANTITY
D38999/20WB99JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WB99JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WB99JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WB99JE
Related LinksD38999/, D38999/20WB99JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WB99JE Details Description
Related parts for D38999/20WB99JE
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 630 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 374 I/O 780FBGA datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
LITEPIPE 5MM RED TRANSP 1.13"L datasheet.pdf