Amphenol Aerospace Operations D38999/20WC4PA
D38999/20WC4PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WC4PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WC4PA.pdf
Availability of D38999/20WC4PA
QUANTITY
D38999/20WC4PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WC4PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WC4PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WC4PA
Related LinksD38999/, D38999/20WC4PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WC4PA Details Description
Related parts for D38999/20WC4PA
IC TEMP SENSR REMOTE DIODE 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 335MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH MEM 8MBIT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf