TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD15HN
D38999/20WD15HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD15HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WD15HN.pdf
Availability of D38999/20WD15HN
QUANTITY
D38999/20WD15HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD15HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD15HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD15HN
Related LinksD38999/, D38999/20WD15HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD15HN Details Description
Related parts for D38999/20WD15HN
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS SRL 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP 1-4 QC W-153E R=28.7 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 326MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf