TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD18AB
D38999/20WD18AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD18AB
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WD18AB.pdf
Availability of D38999/20WD18AB
QUANTITY
D38999/20WD18AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD18AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD18AB
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD18AB
Related LinksD38999/, D38999/20WD18AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD18AB Details Description
Related parts for D38999/20WD18AB
EVALUATION MOD FOR TLV320AIC1103 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 264 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 30ppm 12.5pF 65 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE 1M 28AWG datasheet.pdf
WBN-1IN NPT LOCKNUT BRASS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf
ETHERLITE DB9F ADAPTER 1=4PCS datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER US CANADA WR21 datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 10 V datasheet.pdf