TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD18BC
D38999/20WD18BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD18BC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WD18BC.pdf
Availability of D38999/20WD18BC
QUANTITY
D38999/20WD18BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD18BC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD18BC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD18BC
Related LinksD38999/, D38999/20WD18BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD18BC Details Description
Related parts for D38999/20WD18BC
DIODE GEN PURP 1KV 300A DO205 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A TO-220AB datasheet.pdf
VARISTOR 15.9V 120A 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 560MA 1.14 OHM datasheet.pdf