Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD18PBLC
D38999/20WD18PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD18PBLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WD18PBLC.pdf
Availability of D38999/20WD18PBLC
QUANTITY
D38999/20WD18PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD18PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD18PBLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD18PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WD18PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD18PBLC Details Description
Related parts for D38999/20WD18PBLC
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A DPAK-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI 8LFCSP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADC34J25 datasheet.pdf
CAP FILM 700VDC 30UF RADIAL datasheet.pdf