TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD18PD-LC
D38999/20WD18PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD18PD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WD18PD-LC.pdf
Availability of D38999/20WD18PD-LC
QUANTITY
D38999/20WD18PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD18PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD18PD-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD18PD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WD18PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD18PD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD18PD-LC
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 25POS 1MM 6" datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
AC FILTER T/H CHOKE COIL SS30V datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPDT SHRT HNG LVR datasheet.pdf