Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD19BN
D38999/20WD19BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WD19BN.pdf
Availability of D38999/20WD19BN
QUANTITY
D38999/20WD19BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19BN
Related LinksD38999/, D38999/20WD19BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD19BN Details Description
Related parts for D38999/20WD19BN
CAP FILM 6UF 430VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR ADS7845 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Lighting TSOT-23-6 datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 5P+24S+1M+6P datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM WHITE, 12.7MM datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PREC RES 10-12 OHM 2010 .25% datasheet.pdf
POWER CORD IEC 5' BLACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W CM datasheet.pdf