TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD19HC
D38999/20WD19HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WD19HC.pdf
Availability of D38999/20WD19HC
QUANTITY
D38999/20WD19HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19HC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19HC
Related LinksD38999/, D38999/20WD19HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD19HC Details Description
Related parts for D38999/20WD19HC
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL BIN UP-COUNTER 16SO datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC SMPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP 1.5F -10% +30% 5.4V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 627MA 288 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf