Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD19PBLC
D38999/20WD19PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WD19PBLC.pdf
Availability of D38999/20WD19PBLC
QUANTITY
D38999/20WD19PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19PBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WD19PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD19PBLC Details Description
Related parts for D38999/20WD19PBLC
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 14A TO-3PF datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 30MA 14.5 OHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 75POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf