Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD19PBLC
D38999/20WD19PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WD19PBLC.pdf
Availability of D38999/20WD19PBLC
QUANTITY
D38999/20WD19PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19PBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WD19PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD19PBLC Details Description
Related parts for D38999/20WD19PBLC
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR 58POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 5-14V 1.75A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
HD-Z.64.SG-ZVGR.1.2 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V 20% X5R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf