Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD19PD
D38999/20WD19PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WD19PD.pdf
Availability of D38999/20WD19PD
QUANTITY
D38999/20WD19PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19PD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19PD
Related LinksD38999/, D38999/20WD19PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD19PD Details Description
Related parts for D38999/20WD19PD
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE COLOR CODING VINYL 1/2"X20' datasheet.pdf
IC TXRX 802.11 WORLD BAND 56TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HD D-SUB 78-WAY RECEP datasheet.pdf
3P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
MICRO 21C S 6" RBW JACKS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 17.5A/85A datasheet.pdf