TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD19SB-LC
D38999/20WD19SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WD19SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WD19SB-LC
QUANTITY
D38999/20WD19SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WD19SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD19SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD19SB-LC
IC POT DGTL I2C 10K 64P 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
UNPRINTED ADHESIVE MARKER CARD datasheet.pdf
ACCY EVENT INPUT UNIT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf