Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD35SALC
D38999/20WD35SALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD35SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WD35SALC.pdf
Availability of D38999/20WD35SALC
QUANTITY
D38999/20WD35SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD35SALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD35SALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD35SALC
Related LinksD38999/2, D38999/20WD35SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD35SALC Details Description
Related parts for D38999/20WD35SALC
TRANS PNP 80V 15A TO220AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 550MW SOD323F datasheet.pdf
EVAL BRD FOR XR17V354-E8 176BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TRANSCEIVER datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .3015 MARKED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf