Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD35SC
D38999/20WD35SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WD35SC.pdf
Availability of D38999/20WD35SC
QUANTITY
D38999/20WD35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD35SC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD35SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD35SC
Related LinksD38999/, D38999/20WD35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD35SC Details Description
Related parts for D38999/20WD35SC
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 400A TO-92 datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
VARISTOR 35V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
37P M R/A .370 M3 1300PF datasheet.pdf