Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD35SD
D38999/20WD35SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WD35SD.pdf
Availability of D38999/20WD35SD
QUANTITY
D38999/20WD35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD35SD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD35SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD35SD
Related LinksD38999/, D38999/20WD35SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD35SD Details Description
Related parts for D38999/20WD35SD
HANDLE RND .187"DIA 1.00"H BRASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 12NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.31V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf