TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD5SB-LC
D38999/20WD5SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD5SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WD5SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WD5SB-LC
QUANTITY
D38999/20WD5SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD5SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD5SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD5SB-LC
Related LinksD38999/2, D38999/20WD5SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD5SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD5SB-LC
REPLACEMENT BLADE SET FOR 1530R datasheet.pdf
IDC CABLE - MDN50K/MC50G/X datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HDM BP GP POL PN AE 144CKT datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 15M 22 AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A 8-HTSOP-J datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf