Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE26PALC
D38999/20WE26PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26PALC
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WE26PALC.pdf
Availability of D38999/20WE26PALC
QUANTITY
D38999/20WE26PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26PALC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26PALC
Related LinksD38999/2, D38999/20WE26PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE26PALC Details Description
Related parts for D38999/20WE26PALC
RES 820K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 175MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
PAC-S300-UNIU CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf