TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WE26PE-LC
D38999/20WE26PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WE26PE-LC.pdf
Availability of D38999/20WE26PE-LC
QUANTITY
D38999/20WE26PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WE26PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WE26PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WE26PE-LC
KIT USB TO ATA REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
CONN RING UNINS 6-10AWG #1/4 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH SMART SWITCH TO263-7 datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 9MM datasheet.pdf