Souriau Connection Technology D38999/20WE26SBL
D38999/20WE26SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WE26SBL.pdf
Availability of D38999/20WE26SBL
QUANTITY
D38999/20WE26SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WE26SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WE26SBL Details Description
Related parts for D38999/20WE26SBL
CAP CER 0.012UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 12V 5A TO263 datasheet.pdf
BIT STEP 32 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS F H.D R/A .350 datasheet.pdf