TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WE26SD-LC
D38999/20WE26SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WE26SD-LC.pdf
Availability of D38999/20WE26SD-LC
QUANTITY
D38999/20WE26SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26SD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WE26SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WE26SD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WE26SD-LC
CONN HDR DUAL 16POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
TRANSF LINE MATCHING 8W 3.2OHM datasheet.pdf
DOOR KEYBRD 19X5.2X0.3" BLK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf