TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WE26SE
D38999/20WE26SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WE26SE.pdf
Availability of D38999/20WE26SE
QUANTITY
D38999/20WE26SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26SE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26SE
Related LinksD38999/, D38999/20WE26SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WE26SE Details Description
Related parts for D38999/20WE26SE
RES SMD 7.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE LC SM TEST KIT LC/ST datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V 2A SOT1061 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf