Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE26SN
D38999/20WE26SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WE26SN.pdf
Availability of D38999/20WE26SN
QUANTITY
D38999/20WE26SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26SN
Related LinksD38999/, D38999/20WE26SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE26SN Details Description
Related parts for D38999/20WE26SN
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OG357 TRANS BOX datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 2500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf