Souriau Connection Technology D38999/20WE26SNL
D38999/20WE26SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WE26SNL.pdf
Availability of D38999/20WE26SNL
QUANTITY
D38999/20WE26SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WE26SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WE26SNL Details Description
Related parts for D38999/20WE26SNL
ENCODER ROTARY 11MM VERT 20PPR datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.011UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 03 CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 11.0592 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf