Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE35PA
D38999/20WE35PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WE35PA.pdf
Availability of D38999/20WE35PA
QUANTITY
D38999/20WE35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE35PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE35PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE35PA
Related LinksD38999/, D38999/20WE35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE35PA Details Description
Related parts for D38999/20WE35PA
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf