Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE35SB
D38999/20WE35SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WE35SB.pdf
Availability of D38999/20WE35SB
QUANTITY
D38999/20WE35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE35SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE35SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE35SB
Related LinksD38999/, D38999/20WE35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE35SB Details Description
Related parts for D38999/20WE35SB
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
OSC VCO 5450-5550MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 44A TO-263 datasheet.pdf
IC RCVR/TX ASYNC DUAL 44QFP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 12.7MMX5.5M datasheet.pdf
PT BULB D-A ASSY G datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IND CM 0.38 MH 20A BIG FOOT datasheet.pdf