Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE99PN
D38999/20WE99PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE99PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WE99PN.pdf
Availability of D38999/20WE99PN
QUANTITY
D38999/20WE99PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE99PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE99PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE99PN
Related LinksD38999/, D38999/20WE99PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE99PN Details Description
Related parts for D38999/20WE99PN
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
BLUETOOTH 2.0 10 MW MODULE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 65W datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.0006 OHM 0.5% datasheet.pdf
RES CHAS MNT 374 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAAP-010512-TR050 datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf