TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF11BD
D38999/20WF11BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WF11BD.pdf
Availability of D38999/20WF11BD
QUANTITY
D38999/20WF11BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11BD
Related LinksD38999/, D38999/20WF11BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF11BD Details Description
Related parts for D38999/20WF11BD
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 90A datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PSEUDO-DIFF 10-MSOP datasheet.pdf
BIT HEX TR 5/32" 0.98" datasheet.pdf
SWITCH CONTACT BLOCK 6A RED datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.730" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf