TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF11JN
D38999/20WF11JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WF11JN.pdf
Availability of D38999/20WF11JN
QUANTITY
D38999/20WF11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11JN
Related LinksD38999/, D38999/20WF11JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF11JN Details Description
Related parts for D38999/20WF11JN
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 2PL datasheet.pdf
LED 2HI 3MM 5V RED PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 576 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN DIP PLUG 34POS 1.27MM IDC datasheet.pdf