TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF11PD-LC
D38999/20WF11PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WF11PD-LC.pdf
Availability of D38999/20WF11PD-LC
QUANTITY
D38999/20WF11PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11PD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WF11PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF11PD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WF11PD-LC
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MULTI-LAY HYBRID BALUNS 0805 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 29 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 3PR FOIL SHLD 300 datasheet.pdf
CTV 39C 37#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V Radiation Hardened FPGAs IC datasheet.pdf