Souriau Connection Technology D38999/20WF11PDL
D38999/20WF11PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WF11PDL.pdf
Availability of D38999/20WF11PDL
QUANTITY
D38999/20WF11PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11PDL
Related LinksD38999/2, D38999/20WF11PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WF11PDL Details Description
Related parts for D38999/20WF11PDL
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 20W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf