TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF11PE
D38999/20WF11PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WF11PE.pdf
Availability of D38999/20WF11PE
QUANTITY
D38999/20WF11PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11PE
Related LinksD38999/, D38999/20WF11PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF11PE Details Description
Related parts for D38999/20WF11PE
REG 2.5V 1.5A 3.3V/5VIN ADJ HRZ datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
VARISTOR 18V 30A 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf