Amphenol Aerospace Operations D38999/20WF11PNLC
D38999/20WF11PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WF11PNLC.pdf
Availability of D38999/20WF11PNLC
QUANTITY
D38999/20WF11PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WF11PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WF11PNLC Details Description
Related parts for D38999/20WF11PNLC
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-P-4QD1087I1) datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 71MA 74 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf