Souriau Connection Technology D38999/20WF11SCL
D38999/20WF11SCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11SCL
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WF11SCL.pdf
Availability of D38999/20WF11SCL
QUANTITY
D38999/20WF11SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11SCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11SCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11SCL
Related LinksD38999/2, D38999/20WF11SCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WF11SCL Details Description
Related parts for D38999/20WF11SCL
CONN HEADER .100 30PS DL TIN PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 45MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 1CH 100K 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf