TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF32AB
D38999/20WF32AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF32AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WF32AB.pdf
Availability of D38999/20WF32AB
QUANTITY
D38999/20WF32AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF32AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF32AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF32AB
Related LinksD38999/, D38999/20WF32AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF32AB Details Description
Related parts for D38999/20WF32AB
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.4A SYNC 6TMLF datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT EXTERNAL OSC 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf