TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF32HE
D38999/20WF32HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF32HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WF32HE.pdf
Availability of D38999/20WF32HE
QUANTITY
D38999/20WF32HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF32HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF32HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF32HE
Related LinksD38999/, D38999/20WF32HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF32HE Details Description
Related parts for D38999/20WF32HE
IC MULTIPLEXER 8-IN 3ST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP LIN 32-LQFP datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR PUSHPULL RCPTS datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf