TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF32PB-LC
D38999/20WF32PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF32PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WF32PB-LC.pdf
Availability of D38999/20WF32PB-LC
QUANTITY
D38999/20WF32PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF32PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF32PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF32PB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WF32PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF32PB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WF32PB-LC
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM T/H datasheet.pdf
LED IND LIGHT AMB 12V QC PNL MT datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 12STAGE 20SOIC datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf