TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF32PB-LC
D38999/20WF32PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF32PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WF32PB-LC.pdf
Availability of D38999/20WF32PB-LC
QUANTITY
D38999/20WF32PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF32PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF32PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF32PB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WF32PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF32PB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WF32PB-LC
LABEL ATTN RS471 REUSE 2X2"500PC datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
BNC TERMINATION 50 OHM DC 1 WATT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf