TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF32SB-LC
D38999/20WF32SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF32SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WF32SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WF32SB-LC
QUANTITY
D38999/20WF32SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF32SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF32SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF32SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WF32SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF32SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WF32SB-LC
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
GDT 700V 20KA HOLDER datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR NEG SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
13+13 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
PMI CAP CLEAR CONVEX TRANSPARENT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf