TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF32SB-LC
D38999/20WF32SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF32SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WF32SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WF32SB-LC
QUANTITY
D38999/20WF32SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF32SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF32SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF32SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WF32SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF32SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WF32SB-LC
DIODE ZENER 4.3V 1.3W DO41 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SW-CAP 11CH 20-PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TOOL TERMINATOR T2 FOR 3.7 LED datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FERRULE TOOL KIT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf