TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF35JE
D38999/20WF35JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF35JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WF35JE.pdf
Availability of D38999/20WF35JE
QUANTITY
D38999/20WF35JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF35JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF35JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF35JE
Related LinksD38999/, D38999/20WF35JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF35JE Details Description
Related parts for D38999/20WF35JE
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 9.91MM datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.5 OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf