Souriau Connection Technology D38999/20WG11AA
D38999/20WG11AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20WG11AA.pdf
Availability of D38999/20WG11AA
QUANTITY
D38999/20WG11AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11AA
Related LinksD38999/, D38999/20WG11AA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG11AA Details Description
Related parts for D38999/20WG11AA
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG20 BL 5/8" datasheet.pdf
HEAT SINK 50MM X 45MM X 12.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 14S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf