TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG11JE
D38999/20WG11JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WG11JE.pdf
Availability of D38999/20WG11JE
QUANTITY
D38999/20WG11JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11JE
Related LinksD38999/, D38999/20WG11JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG11JE Details Description
Related parts for D38999/20WG11JE
CONN RECEPT 7POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
HANGER HEAT GUN OVRHEAD SECURITY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HORIZ SMD JMPR 6POS .100"" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf