TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG11PE
D38999/20WG11PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WG11PE.pdf
Availability of D38999/20WG11PE
QUANTITY
D38999/20WG11PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11PE
Related LinksD38999/, D38999/20WG11PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG11PE Details Description
Related parts for D38999/20WG11PE
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 110PS .050" SLD datasheet.pdf
IC MCU RESET OPEN DRAIN SOT143-4 datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 800V 150A datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 420MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf