Souriau Connection Technology D38999/20WG11PNL
D38999/20WG11PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WG11PNL.pdf
Availability of D38999/20WG11PNL
QUANTITY
D38999/20WG11PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG11PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG11PNL Details Description
Related parts for D38999/20WG11PNL
FIXED IND 1.5UH 535MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER LOPROFILE 53POS .100 datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A FLEXIBL ROD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 28A datasheet.pdf