Souriau Connection Technology D38999/20WG11SCL
D38999/20WG11SCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11SCL
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG11SCL.pdf
Availability of D38999/20WG11SCL
QUANTITY
D38999/20WG11SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11SCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11SCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11SCL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG11SCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG11SCL Details Description
Related parts for D38999/20WG11SCL
LINK MODULE COMPOBUS/S 24VDC datasheet.pdf
AC-DC MED ADPT 36V 5.555A 200W datasheet.pdf
RES 10.86 OHM 2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
P-CLAMP (BOEING SPEC) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2.1A DO214AC datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS CPC PNL MT PLAST datasheet.pdf