Souriau Connection Technology D38999/20WG11SNL
D38999/20WG11SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG11SNL.pdf
Availability of D38999/20WG11SNL
QUANTITY
D38999/20WG11SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG11SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG11SNL Details Description
Related parts for D38999/20WG11SNL
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 20POS 2.54 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 118 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf