Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG16SB
D38999/20WG16SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG16SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG16SB.pdf
Availability of D38999/20WG16SB
QUANTITY
D38999/20WG16SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG16SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG16SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG16SB
Related LinksD38999/, D38999/20WG16SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG16SB Details Description
Related parts for D38999/20WG16SB
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.25 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2PR 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 42641 RF SWITCH datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SM2 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf