Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG35AA
D38999/20WG35AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG35AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20WG35AA.pdf
Availability of D38999/20WG35AA
QUANTITY
D38999/20WG35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG35AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG35AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG35AA
Related LinksD38999/, D38999/20WG35AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG35AA Details Description
Related parts for D38999/20WG35AA
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 5POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
REPLENISHMENT DECAL "1" ORG/BLK datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
PANEL KEY SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 5% 630VDC datasheet.pdf